9/11

Mnohé se dá zapomenout, ale 11. září ne. Obzvlášť ne v Americe… 

Na dnešek jsem se opravdu těšil. Samozřejmě kvůli tomu, že je pátek, ale ne jen ledajaký. Dnes je 11. září a opravdu mě zajímalo, jak se to bude řešit ve škole, u nás doma nebo celkově ve zprávách.

V US History jsme se celou hodinu koukali na živý přenos CNN z toho dne. Je velice zajímavé se na to dívat úplně z jiné perspektivy. Učitel to vnímá ještě úplně jinak než všichni ostatní, jelikož to zasáhlo jeho rodinu… Zajímavé bylo také to, že polovina lidí ani nedávala pozor a radši si hrála s mobily. No a to je vše. Jeden předmět z šesti se tímto zabýval. Čekal jsem tedy víc. Ale hned jak jsem přišel domů, tak se mě Joe a Markia ptali, jestli se to řešilo ve škole. Poté jsme to důkladně probrali a zhlédli film Let číslo 93. Docela jsem se divil, že na mě Markia koukala s podivem, když jsem se ji zeptal, co si myslí o těch všech konspiracích. Nevěří, přece kdo by něco takového hrozného udělal…

No a co se týče mě? Prostě paráda. Jako bych se ve středu probudil úplně jiný. Mám na mysli angličtinu. Přece jen ta škola tomu přidává. Jsem rád, že se mohu konečně vyjádřit dle mých představ… Mimo jiné jsem byl ve středu zkontrolován neznámou paní, jestli je vše v pořádku. Bylo to velice vtipné, jelikož žila dva roky na Slovensku a myslela si, že umí skvěle slovensky. Spíš si teda myslím, že žila dva roky v Rusku. No každopádně jsem jí ukázal Xbox v mém pokoji a ujistil ji, že opravdu nestrádám. Tentýž den jsem ještě poskytl rozhovor pro Orinda News, z čehož jsem docela nadšen. Kvůli tomuto rozhovoru jsme s rodinkou vyfotili docela pěknou fotku, kde všichni máme na sobě tričko s českou tématikou :)

IMG_0758 (2)

A škola? Já jsem z ní prostě unešen. Já do ní chodím tak rád. Opravdu, já se vzbudím a těším se do ní. Učitelé super, lidi super. A to nemluvím o takových speciálních věcech, který vám prostě zlepší náladu. Třeba to, že ve středu místo 8:00 jdete do školy na 8:30. Nebo že vám v pátek do oběda hraje hudba. No není to super? To jsou takové věci, které oceníte, když na ně nejste zvyklý. V Law and society se už dlouhodobě bavíme o diskriminaci, což je v Kalifornii a celkově v USA veliké téma. Co je diskriminace a co není? Nyní třeba řešíme přijímací politiku univerzit v USA. Měli jsme si vybrat tři univerzity a zjistit, jak postupují při přijímacím řízení. Je zajímavé, že třeba UC Berkeley přijímá všechny bez ohledu na jejich rasu, zázemí atd. Prostě hledí jen na jejich výsledky. Mnoho lidí by si řeklo, že je to minimálně fér. Ale jak to dopadá? Většina kampusu je plná asiatů. Myslím to vážně, sám jsem tam byl. Tak potom přemýšlíte, co je vlastně správně. Už i na Miramonte to můžu pocítit, když z doslechu vím, že matiku, která se učí na gymnáziu ve třetím či čtvrtém ročníku, si berou 14-15 letý asijské děti. No každopádně jsme se od tohoto problému dostali až k rozdílnosti školních systémů. Poté si Mr. Rose všimnul, že vlastně ve třídě má jednoho studenta, který žije v zemi, která má jiný školní systém. Poprosil mě o krátkou řeč, což jsem s radostí přijal. Neřikám, že jsem mluvil nějak úžasně, ale každý byl ohromen tím, že máme tolik předmětů a nemáme školní sporty. Také byli všichni překvapeni, když jsem řekl, že umím česky, anglicky, docela německy a začal jsem se tady učit španělštinu. V Evropě samozřejmost, tady obrovský nadstandard.

Já všem okolo řikám, jakou skvělou komunitu lidí tady mají. Všichni přátelští, otevření a nápomocní. Třeba dnes jsem šel pozdě na oběd, moje obvyklá skupina lidí tam nebyla, tak jsem seděl sám. Po pár sekundách na mě mával další stůl, ať si jdu k nim sednout, ať nejím sám.  Třeba od nich bych to v životě nečekal, že mě vezmou mezi sebe. Bez žádné urážky, ale od skupiny Afroameričanů, kteří mezi sebe moc lidí nepustí, bych to fakt nečekal. Tak jsem jim poděkoval za pozvání, zapomněl zase bohužel všechna jména a šel na žurnalismus.

Jaké mám plány na víkend? Jednoduché a krásné. Jedu navštívit Stanford a večer na fotbalový zápas (American football) Stanfordu. Neskutečně se těším!!

K.

Okomentuj tento příspěvěk

Napiš první komentář!